Zabieg
Nici PDO
Jest to innowacyjna technika odmładzania twarzy, która oferuje zalety interwencji niechirurgicznej, ponieważ wymagany jest krótki okres rekonwalescencji. Materiał to biodegradowalne nici, które przywierają do tkanki podskórnej i naciągają skórę w żądanym kierunku. Doskonałe uzupełnienie terapii odmładzających i element terapii łączonych, najlepiej sprawdzające się u osób w wieku 30-55 lat
Za pomocą nici rewitalizujących i liftingujących można „zreperować” większość problemów starzejącej się skóry. Poprawiają owal twarzy, działając na tzw. „chomiki”, opadające kąciki ust czy brwi, a także pozwalają napiąć skórę na szyi, dekolcie, piersiach, ramionach, udach czy pośladkach.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian nici wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, budową, długością oraz rodzajem powierzchni, przez co mogą działać w nieco inny sposób, niwelując różne problemy estetyczne. Kluczowy jest więc odpowiedni ich dobór i dopasowanie do potrzeb.
WSKAZANIA
- likwidacja zmarszczek
- odmładzanie okolicy oka
- korekcja owalu twarzy
- rewitalizacja skóry
- uniesienie brwi
- walka z rozszerzonymi porami
- Ciąża, okres karmienia piersią,
- Choroby autoimmunologiczne,
- Niewyrównana cukrzyca,
- Tendencje do powstawania bliznowców,
- Aktywne zakażenia okolicy zabiegu,
- Choroba nowotworowa,
- Infekcje wirusowe (opryszczka),
- Choroby drobnoustrojowe (np. katar),
- Gorączka
Kilka lat temu wprowadzono na rynek tzw. nici PDO, które swoją nazwę zawdzięczają substancji, z jakiej są wykonane (polidioksanon). To syntetyczne włókno pobudza syntezę kolagenu i elastyny, a także pozwala łatwo poprowadzić nici wzdłuż naturalnych linii napięcia tkanki.
Nici tego typu działają na dwa sposoby: z jednej strony mechanicznie, ponieważ już w momencie ich wprowadzania skóra wypełnia się i sprawia wrażenie bardziej napiętej. Jednak przede wszystkim działają, stymulując komórki do produkcji nowego kolagenu. Same nici utrzymują się w skórze stosunkowo krótko, bo kilka miesięcy, po czym samoistnie się wchłaniają. Za to wywoływany przez nie naturalny efekt rewitalizacji czy liftingu jest długotrwały (utrzymuje się nawet do dwóch lat) i co ważne, bardzo bezpieczny. Pacjent nie musi przechodzić żadnego okresu rekonwalescencji, zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu nitki za pomocą cienkiej, specjalnie przystosowanej igły. Następnie igła jest wycofywana, a nić pozostaje w tkance, rozpoczynając swoje dobroczynne działanie.
- Nici krótkie i proste – służące do zbudowania w tkance czegoś na wzór rusztowania będącego podporą dla zwiotczałej skóry i nadającego jej odpowiedniej jędrności i elastyczności. Dzięki temu poprawi się owal twarzy, a także podniesie się nieco opadająca skóra wokół policzków i skroni. Podczas zabiegu w skórę wprowadza się kilkadziesiąt nitek, które uruchamiają naturalne procesy produkowania nowego kolagenu i elastyny. Na pełny efekt trzeba poczekać od czterech do sześciu miesięcy (tyle trwa proces syntezy).
- Nici z haczykami – te nitki również są wchłanialne, ale jednocześnie zakończone wieloma mikroskopijnymi haczykami, które po wprowadzeniu pod skórę zaczepiają się w tkance, unosząc ją. Dzięki temu efekt widoczny jest od razu. Nici tego rodzaju służą do liftingu nie tylko twarzy, ale też umożliwiają znaczące podciąganie np. biustu czy pośladków. Podczas zabiegu precyzyjnie wprowadza się po kilka nitek w miejsca, które wymagają uniesienia.
- Nici typu springi – czyli nici przyjmujące bardzo ciekawą formę sprężynki. Taka nić składa się z cienkich włókien skręconych i gęsto nawiniętych na igłę. Po podaniu w tkankę samoczynnie się rozpręża i w efekcie unosi powierzchnię zapadniętej skóry, wypychając ją. Jej działanie jest porównywalne z wypełniaczami. Bardzo precyzyjnie rozprostowuje zmarszczki i bruzdy, działa na zmarszczki na szyi, które przyjmują postać obręczy. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu i poprawia się jeszcze przez pewien czas po nim.
- Nici w kaniulach – czyli tępo zakończonych igłach. Ich zaletą jest dużo mniejsze ryzyko spowodowania siniaków podczas wprowadzania nici, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłej igły kaniula nie przecina tkanki, tylko ją rozpycha. Kaniule szczególnie warto stosować w miejscach o dużym unaczynieniu, na przykład pod oczami.
Można wymienić jeszcze wiele rodzajów wchłanialnych nici dostępnych na rynku. Te, które przedstawiliśmy, stanowią jedynie ich podstawową reprezentację. Najbardziej spektakularne efekty można osiągnąć, umiejętnie łącząc ich różne typy.
Dzięki tej minimalnie inwazyjnej procedurze następuje obudowanie nici nowymi tkankami łącznymi, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Niektóre rodzaje nici potrafią też podciągać tkanki twarzy do ich pierwotnych pozycji. Ta nowa i delikatna metoda nie pozostawia żadnych ran ani blizn. Nici zostają wchłonięte po upływie czasu, który uzależniony jest od ich typu.
Po aplikacji widoczne są jedynie drobne zaczerwienienia, które znikają w ciągu kilku dni.
Zabieg trwa zazwyczaj 30 – 60 minut i jest praktycznie bezbolesny, ale dla osób szczególnie wrażliwych można zastosować miejscowe znieczulenie. Następnie do tkanek wprowadza się wchłanialną nić. Rodzaj i liczba wprowadzanych nici zostaje omówiona z pacjentem przed zabiegiem.
Materiał PDO to biodegradowalne nici, które stosuje się w chirurgii już od dawna. Podczas zabiegu nici zostają wprowadzone w głębsze tkanki łączne. Przywierają do tkanki podskórnej i jeśli są prawidłowo poprowadzone, naciągają skórę w żądanym kierunku. Dzięki temu tkanka podskórna i skóra zostają łagodnie rozciągnięte, a stan ten zostaje utrwalony po kilku dniach wskutek naturalnego przyrostu tkanki łącznej (włóknienia).
Dzięki tej minimalnie inwazyjnej procedurze następuje obudowanie nici nowymi tkankami łącznymi, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Niektóre rodzaje nici potrafią też podciągać tkanki twarzy do ich pierwotnych pozycji. Ta nowa i delikatna metoda nie pozostawia żadnych ran ani blizn. Nici zostają wchłonięte po upływie czasu, który uzależniony jest od ich typu.
Po aplikacji widoczne są jedynie drobne zaczerwienienia, które znikają w ciągu kilku dni.
Efekty zabiegu widoczne są natychmiast, niemniej jednak należy pamiętać, że właściwy proces tworzenia nowego kolagenu rozpoczyna się po 10 – 14 dniach i tak naprawdę dopiero wówczas zaczynają być widoczne właściwe efekty zabiegu. Proces tworzenia nowego kolagenu trwa przez cały okres utrzymywania się nici w organizmie (do 240 dni).
Otrzymane efekty estetyczne utrzymują się zazwyczaj do 24 miesięcy.
- odmłodzenie skóry
- efekt liftingu
- wygładzenie zmarszczek i bruzd
- rozświetlenie
Zabieg najlepiej powtarzać co ok. 18 miesięcy.