W procesie starzenia okolicy oka bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika również naturalna podściółka tłuszczowa przez co zapadają się pewne obszary twarzy. Głęboko pod skórą wiotczeją też mięśnie, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu. Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, dokładnie tak, jak płyną łzy. ”Dolina łez” nadaje naszej twarzy bardzo smutny i zmęczony wygląd.
Przyczyna ciemnych obwódek wokół oczu nie jest dokładnie znana. Powodem jest genetyka – niektóre osoby mają większą predyspozycję do występowania cieni pod oczami. Są to osoby z cieńszą skórą przez którą prześwitują drobne naczynia krwionośne i to właśnie one przyczyniają się do tego estetycznego defektu (tzw. cienie charakteru naczyniowego).
Pojawienie się cieni wiąże się też z ograniczeniem snu i zmęczeniem oraz nieodpowiednim odżywianiem. Przyczyną cieni pod oczami mogą być niektóre choroby nerek, wątroby, tarczycy oraz zaburzenia hormonalne zwłaszcza związanych z okresem przekwitania. Obrzęki mogą też być jednym z objawów alergii ale również efektem ubocznym przyjmowanych leków. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu również sprzyja powstawaniu obrzęków i cieni pod oczami.
Powieka górna u młodej osoby ma niewielki, naturalnie układający się przy ruchu fałdek skóry. Z wiekiem skóra wiotczeje i tworzy się zwisający nadmiernie fałd powieki górnej. Najczęściej ten zwisający fałd skóry wywołuje nawyk częstego, odruchowego unoszenia brwi. Powoduje to ciągłe marszczenie czoła i nasila powstawanie tam zmarszczek poziomych. Oko wygląda na zmęczone, nasilają się tzw. „ kurze łapki”.
Charakterystyczne zmarszczki wokół oczu, spowodowane obkurczeniem się mięśnia okrężnego oka w trakcie uśmiechania się.