fbpx
j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us
Diamond Estetic

7 rzeczy, które warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na powiększanie ust

 

 

Zastanawiasz się nad zabiegiem powiększania ust

ale wciąż masz wiele wątpliwości?

Ten artykuł jest dla Ciebie!

 

Powiększanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów modelujących twarz. Mimo, iż w nazwie zabiegu pojawia się słowo powiększanie, zabieg niekoniecznie musi zmieniać ich wielkość. Bardzo często wypełnianie warg preparatem z kwasem hialuronowym wykonuje się aby je nawilżyć, delikatnie wyrównać asymetrię warg, odmłodzić lub sprawić aby były pełniejsze.

Powiększanie ust, jak każdy inny zabieg, wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie jest to bardzo inwazyjny zabieg, jednak nie można bagatelizować jego ewentualnych skutków ubocznych.

1. Bezpieczeństwo zabiegu a wymarzony efekt 

Co jakiś czas w internecie pojawiają się nowe zdjęcia przypadków powikłań po nieprawidłowo wykonanym zabiegu. Zazwyczaj są to sine, obrzęknięte wargi w których rozwinął się stan zapalny. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieprzestrzeganie zasad aseptyki i antyseptyki, czyli prościej mówiąc zabieg został wykonany w niesterylny sposób. Część pacjentów łapie się na okazję i niską cenę, ostatecznie kończy się to nie tylko bolesnymi konsekwencjami, ale również generowaniem dodatkowych większych kosztów.

Choć usta nie należą do najbardziej niebezpiecznych obszarów zabiegowych to w ich okolicy również znajdują się struktury anatomiczne takie jak naczynia krwionośne (żyły i tętnice), nerwy czy mięśnie. A tam gdzie są tętnice, pojawia się możliwość wystąpienia powikłania, które jest jednym z groźniejszych. Chodzi o niedokrwienie z następową martwicą tkanek, do którego dochodzi w wyniku podania preparatu do naczynia krwionośnego.

W przypadku tego powikłania niezwykle ważną rolę odgrywa czas, w którym wprowadzone zostanie leczenie. Osoba wykonująca zabieg, powinna prawidłowo zdiagnozować objawy niedokrwienia tkanek i jak najszybciej wprowadzić leczenie, żeby uniknąć obumarcia tkanek, co wiąże się z długą rekonwalescencją oraz ryzykiem powstania nieodwracalnych zmian w strukturze skóry i nieestetycznych blizn.

 

 

2. Czy zabieg jest bolesny?

Poziom bólu u każdego z pacjentów jest inny, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez wcześniejszej rozmowy z pacjentem. Podczas wywiadu przed zabiegiem warto opowiedzieć o dotychczasowych doświadczeniach czy obawach, aby razem znaleźć optymalne i komfortowe rozwiązanie.

Standardowo przy zabiegu stosuje się krem z wysokoprocentową lidokainą ale dla osób z niskim progiem bólu w cenie zabiegu możliwe jest również znieczulenie stomatologiczne. Wiele preparatów zabiegowych posiada w swoim składzie środek znieczulający, gwarantując dużo mniejszą bolesność zabiegu.

3. Metodę modelowania dopasowuje się do proporcji twarzy

Rolą lekarza medycyny estetycznej jest poprawianie urody, nie jej przerysowanie, dlatego każdy zabieg dobierany jest indywidualnie do pacjenta.

Metod modelowania ust jest wiele: podkreślenie czerwieni wargowej, ”usta w serduszko”, modelowanie „na płasko”. Każda z nich pozwala osiągnąć wymarzone efekty pacjentów, zachowując jednocześnie tzw.“złote proporcje”. Niestety często zdarza się, że do kliniki przychodzą pacjentki ze zdjęciami gwiazd z pierwszych stron gazet, oczekując identycznego efektu. Chociaż życzenia pacjentów są bardzo ważne, zawsze warto omówić za i przeciw takiego zabiegu.

4. Koszt zabiegu – od czego zależy tak duże zróżnicowanie?

Ceny modelowania ust wahają się w granicach 600-1000 zł za 1ml kwasu hialuronowego. Finalny koszt jest uzależniony nie tylko od ilości oraz rodzaju preparatu ale również techniki podania. Kwasy używane w zabiegach powiększania ust to tzw. kwasy usieciowane. Różnią się między sobą m.in. stopniem usieciowania, czystością, wielkością cząsteczek czy konsystencją. W zależności od stopnia usieciowania możemy osiągnąć naturalny wygląd bądź wolumetryczną objętość. Dobrej jakości preparat gwarantuje zarówno bezpieczeństwo zabiegu, ale również długotrwałe efekty.

Złudnym kryterium wyboru jest często niska cena, zwłaszcza, że na rynku pojawiają się materiały niewiadomego pochodzenia. Niestety brak stanowczych regulacji prawnych nie chroni konsumentów przed wykonywaniem tych zabiegów przez przypadkowe osoby.

5. Zwróć uwagę na leki, które przyjmujesz

Na kilka dni przed zabiegiem powiększania ust trzeba wyeliminować preparaty zawierające w składzie aspirynę gdyż może ona powodować nasilone krwawienie w miejscu wkłucia oraz leki przeciwzapalne. Warto przed 7 dni przed zabiegiem zażywać witaminę C czy rutynę, uszczelniające naczynia krwionośne. Osoby palące papierosy powinny ograniczyć palenie – tytoń ogranicza dotlenienie tkanek i spowalnia procesy gojenia. Gdy pacjent ma tendencję do nawrotowej opryszczki czerwieni wargowej, powinien wdrożyć profilaktykę antywirusową – lekarz zaleci zażywanie preparatu Heviran 400 mg przez 5 dni przed i 5 dni po zabiegu. Na dobę przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu, warto zrezygnować też z sauny, solarium czy intensywnego wysiłku fizycznego

6. Chroń skórę przed słońcem i wysoką temperaturą!

Jeśli chodzi o zalecenia pozabiegowe, należy unikać zażywania kąpieli słonecznych oraz zrezygnować z sauny. Dotyczy to również korzystania z solarium. Wynika to z faktu, iż wysoka temperatura wpływa na przyspieszenie degradacji kwasu hialuronowego i zwiększa ryzyko pojawienia się opryszczki wargowej, a także przebarwień.

 

7. Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Warto zadbać o nawodnienie organizmu przed zabiegiem, ponieważ ułatwia ono związanie się cząsteczkom kwasu hialuronowego. Zaleca się wypicie przynajmniej 3 litrów wody w trakcie doby przedzabiegowej. Równie ważne jest nawadnianie  organizmu po zabiegu. Przy uzupełnianiu płynów, zwłaszcza w pierwszym dniu po kuracji, należy zrezygnować z gorących napojów.

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki rozwiały przynajmniej część Twoich wątpliwości. Pamiętaj jednak, że nie zastępują one porady medycznej.  Zapraszam na bezpłatne konsultacje, gdzie z przyjemnością omówię Twój indywidualny przypadek.

 

Dodaj komentarz