Botoks czy kwas hialuronowy ?
Iniekcje botoxem i kwasem hialuronowym należą do najbardziej znanych zabiegów niwelujących zmarszczki. W powszechnej znajomości określane jako wypełniacze, tak naprawdę są substancjami, których nie powinno się utożsamiać. Mają odmienne działanie i powinny być stosowane na innych, różnych obszarach twarzy. Kwas hialuronowy faktycznie wypełnia zmarszczki, podczas gdy toksyna botulinowa ogranicza napięcie mięśnia. Wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej zawsze warto jednak skonsultować z lekarzem. Często najlepsze efekty odmłodzenia wyglądu przynosi wykonanie obu zabiegów, a efekt zależy od kompetencji lekarza i jakości preparatów. Przed zabiegami zawsze poprzedzam wywiad z pacjentem, by prawidłowo określić przeciwskazania, głębokość, ilość podawanej substancji.
Botox – toksyna botulinowa (BTX) – osłabia lub przerywa przewodnictwo nerwowe mięśnia. Podaje sią ją domięśniowo w postaci iniekcji. Botox to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek i niwelowania tych istniejących. Efekt jej podania utrzymuje się zazwyczaj 3-4 miesięcy. Zabieg należy powtarzać dla utrzymania efektu. Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w obrębie górnych partii twarzy. Najczęściej w przypadku likwidowania zmarszczek powstających na skutek dynamicznej pracy mięśni mimicznych, do których należą bruzdy poziome i pionowe czoła oraz kurze łapki.
Toksynę botulinową stosuje się w:
– celu wygładzenia zmarszczek,
– redukcji nadmiernej mimiki twarzy,
– redukcji potliwości,
– leczniu migren,
– leczeniu zeza,
– leczeniu kurczu powiek.
Możliwe powikłania:
– bóle głowy,
– świąd,
– wysypka,
– podrażnienie mięśnia,
– niedowład mięśnia.
Kwas hialuronowy (HA) to substancja naturalnie występująca w skórze. Jej stopniowe zanikanie powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. W medycynie estetycznej stosuje się jej syntetyczny odpowiednik, niemal identyczny z naturalnym kwasem hialuronowym, którą również podaje się w formie iniekcji. Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów.
Kwas hialuronowy najczęściej stosuje się w:
– redukcji głębokich bruzd nosowych,
– redukcji głębokich bruzd wargowych,
– redukcji zmarszczek palacza,
– wypełnianiu doliny łez,
– redukcji blizn,
– modelowaniu ust,
– pobudzanie czerwieni ust,
– modelowaniu rysów twarzy – owal i policzki,
– korekcji krzywizn nosa.
Możliwe powikłania:
– stany zapalne,
– zwłóknienia,
W zależności od wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego, inne jest jego przeznaczenie.
Dla pobudzenie procesów odnowy skóry oraz poprawy jej nawodnienia stosuje się – nieusieciowany HA o niskiej masie cząsteczkowej. Zabieg ten nazywa się mezoterapią. Należy wykonywać go w serii, co 4-6 miesięcy.
W celu redukcji bruzd lub w modelowania rysów twarzy stosuje się usieciowany HA o średniej
i dużej masie cząsteczkowej. Efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy.