fbpx
j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us
Diamond Estetic

Botoks czy kwas hialuronowy ?

Iniekcje botoxem i kwasem hialuronowym należą do najbardziej znanych zabiegów niwelujących zmarszczki. W powszechnej znajomości określane jako wypełniacze, tak naprawdę są substancjami, których nie powinno się utożsamiać. Mają odmienne działanie i powinny być stosowane na innych, różnych obszarach twarzy. Kwas hialuronowy faktycznie wypełnia zmarszczki, podczas gdy toksyna botulinowa ogranicza napięcie mięśnia. Wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej zawsze warto jednak skonsultować z lekarzem. Często najlepsze efekty odmłodzenia wyglądu przynosi wykonanie obu zabiegów,    a efekt zależy od kompetencji lekarza i jakości preparatów. Przed zabiegami zawsze poprzedzam wywiad z pacjentem, by prawidłowo określić przeciwskazania, głębokość, ilość podawanej substancji.

Botox – toksyna botulinowa (BTX) – osłabia lub przerywa przewodnictwo nerwowe mięśnia. Podaje sią ją domięśniowo w postaci iniekcji. Botox to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek i niwelowania tych istniejących. Efekt jej podania utrzymuje się zazwyczaj 3-4 miesięcy. Zabieg należy powtarzać dla utrzymania efektu. Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w obrębie górnych partii twarzy. Najczęściej w przypadku likwidowania zmarszczek powstających na skutek dynamicznej pracy mięśni mimicznych, do których należą bruzdy poziome i pionowe czoła oraz kurze łapki.

Toksynę botulinową stosuje się w:

– celu wygładzenia zmarszczek,

– redukcji nadmiernej mimiki twarzy,

– redukcji potliwości,

– leczniu migren,

– leczeniu zeza,

– leczeniu kurczu powiek.

 

Możliwe powikłania:

– bóle głowy,

– świąd,

– wysypka,

– podrażnienie mięśnia,

– niedowład mięśnia.

Kwas hialuronowy (HA) to substancja naturalnie występująca w skórze. Jej stopniowe zanikanie powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. W medycynie estetycznej stosuje się jej syntetyczny odpowiednik, niemal identyczny z naturalnym kwasem hialuronowym, którą również podaje się w formie iniekcji. Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów.

Kwas hialuronowy najczęściej stosuje się w:

– redukcji głębokich bruzd nosowych,

– redukcji głębokich bruzd wargowych,

– redukcji zmarszczek palacza,

– wypełnianiu doliny łez,

– redukcji blizn,

– modelowaniu ust,

– pobudzanie czerwieni ust,

– modelowaniu rysów twarzy – owal i policzki,

– korekcji krzywizn nosa.

Możliwe powikłania:

– stany zapalne,

– zwłóknienia,

W zależności od wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego, inne jest jego przeznaczenie.

Dla pobudzenie procesów odnowy skóry oraz poprawy jej nawodnienia stosuje się – nieusieciowany HA o niskiej masie cząsteczkowej. Zabieg ten nazywa się mezoterapią. Należy wykonywać go w serii, co 4-6 miesięcy.

W celu redukcji bruzd lub w modelowania rysów twarzy stosuje się usieciowany HA o średniej
i dużej masie cząsteczkowej. Efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

Dodaj komentarz