Trychologia, co to takiego ?
Poznaj swoje włosy !
Piękne, starannie wypielęgnowane włosy to wizytówka każdego z nas. Są także odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Jak zatem zadbać o to, aby były piękne i sprężyste, a przy okazji ustrzec się przed dolegliwościami? Warto zwrócić się o pomoc do trychologa.
Problemy ze skórą głowy dotykają coraz większej liczby osób, niezależnie od wieku i płci. Nadmierny łojotok, łupież, podrażnienie, przesuszenie skóry głowy, świąd, łuszczyca czy wypadanie włosów to schorzenia, które mogą powodować dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.
Czym jest trychologia?
Trychologia to specjalistyczna dziedzina, która powstała na pograniczu dermatologii i medycyny estetycznej. Zajmuje się przede wszystkim przyczynami wypadania włosów i schorzeniami skóry głowy oraz pielęgnacją skóry głowy i włosów. Dla skutecznej terapii istotne jest odnalezienie przyczyny wypadania, czy braku odrostu włosów. Niezwykle istotna jest ocena kliniczna włosa i skóry głowy oraz diagnostyka badań krwi. Dopiero wnikliwa ocena wszystkich tych składowych umożliwia dobór skutecznej terapii i uzyskanie trwałych efektów.
Umów się na konsultacje
Pierwsza wizyta każdego nowego pacjenta obejmuje szczegółowy wywiad oraz badanie skóry głowy i włosa pod mikrokamerą (trichoskop). Wizyta konsultacyjna służy rozpoznaniu przyczyny problemu i umożliwia dobór odpowiedniego postępowania terapeutycznego. O ile to możliwe, pomocne bywa również dostarczenie aktualnych wyników badań krwi. W celu zapewnienia właściwych warunków do analizy skóry głowy niezwykle istotne jest niemycie włosów na 24 godziny przed wizytą.
Jakie zabiegi rekomenduje swoim pacjentom?
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia polega podawaniu w skórę głowy substancji pobudzających wzrost i hamujących wypadanie włosów. Składniki aktywne są wprowadzane do wierzchnich warstw skóry, dostarczając do mieszka włosowego substancje pobudzające wzrost włosa. Najczęściej w skład koktajlu wchodzą kompleksy witamin, substancje odżywcze i wzmacniające, mające na celu uzupełnienie niedoborów występujących w organizmie. Kompozycja koktajlu dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta w zależności od rodzaju łysienia i jego zaawansowania. Systematyczne wykonywanie zabiegów przyczynia się do zmniejszenia utraty włosów, stymuluje wzrost zdrowych i mocnych włosów, regeneruje i nawilża skórę.
Osocze bogatopłytkowe
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg wykorzystujący preparat z krwi własnej pacjenta. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają czynniki wzrostu, które stymulują komórki macierzyste do regeneracji. Zabieg przynosi doskonałe rezultaty w przypadku osłabienia włosów, ich nadmiernego wypadania i w terapii łysienia androgenowego. Po serii zabiegów uzyskujemy także efekt odrostu i zagęszczenia włosów. Ilość i częstotliwość zabiegów ustalana jest każdorazowo z pacjentem, w zależności od rodzaju problemu i jego zaawansowania. Ze względu na wykorzystanie materiału własnego pacjenta zabiegu nie powinno się wykonywać w przypadku schorzeń autoimmunologicznych.
Terapia peptydowa Dr. CYJ
Dr. CYJ Hair Filler to unikalna formuła, która intensywnie wspomaga odrost włosów i zatrzymuje proces ich wypadania, wpływając jednocześnie na kondycję włosów. To innowacyjny produkt oparty na kompleksie siedmiu opatentowanych peptydów połączonych z kwasem hialuronowym, które stymulują mikrokrążenie skóry głowy i odżywiają osłabione mieszki włosowe. Zróżnicowanie zawartych składników składa się na kompleksowe działanie terapii: zahamowanie łysienia, pobudzenie odrostu włosów, poprawę ich grubości i zagęszczenia.
Darsonwalizacja
Najczęściej darsonwalizacja jest elementem kończącym zabiegi pielęgnacyjne, stosowanym ze względu na działanie antybakteryjne (łojotok, świąd, łupież) lub w celu pobudzenia odrostu włosów przy kuracjach przeciw wypadaniu włosów. Prądy d’Arsonvala to prądy wysokiej częstotliwości, które dzięki swoim właściwościom są z powodzeniem stosowane w terapiach trychologicznych. W kontakcie peloty ze skórą pacjenta powstaje wyładowanie elektryczne i następuje wytworzenie się ozonu, dzięki czemu prądy mogą być stosowane do dezynfekcji skóry głowy w przypadku łupieżu oraz w terapii nadmiernego łojotoku. Zabieg zwiększa także ukrwienie skóry głowy, pobudza mieszki włosowe i stymuluje odrost nowych włosów.
Peeling kawitacyjny
Zabieg umożliwia dokładne oczyszczenie skóry głowy z warstwy krystalizacji, zanieczyszczeń, nadmiaru zalegającego łoju, obumarłych komórek naskórka. Peeling kawitacyjny skóry głowy stosowany powinien być u osób z łupieżem suchym i tłustym, łojotokiem, łuszczycą oraz przed każdym zabiegiem trychologicznym w celu zwiększenia skuteczności późniejszych działań.
Karboksyterapia skóry głowy
Karboksyterapia skóry głowy jest to bardzo skuteczna metoda rewitalizacji skóry głowy. Stosowana jest w leczeniu łysienia, wypadania włosów oraz łuszczycy. Pod wpływem wtłoczonego iniekcyjne CO2 śródskórnie – naskórkowo, zwiększa się mikrokrążenie. Powoduje to dotlenienie komórek oraz mieszków włosowych. Karboksyterapia skóry głowy doskonale wpływa na wzmocnienie cebulek włosów oraz zagęszczenie włosów poprzez wydłużenie fazy wzrostu włosa. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów zahamowania wypadania włosów oraz ich wzmocnienia.
Leczenie trychologiczne jest długotrwałym procesem, który wymaga wiele cierpliwości i systematyczności. Ważną rolę w terapii trychologicznej może odgrywać również prawidłowe żywienie, hormonoterapia, właściwa suplementacja oraz dobrze dobrane preparaty pielęgnacyjne.
Dzięki holistycznemu podejściu i połączeniu tych wszystkich elementów można osiągnąć wymarzone efekty.