Cellulit | skuteczna walka z pomarańczową skórką
Problem, który dotyka ponad 90% kobiet… cellulit!
Skąd się bierze i jak z nim walczyć?
Cellulit spędza sen z powiek wielu kobietom. Tak zwana skórka pomarańczowa jest jedną z przyczyn spadku pewności siebie, niezadowolenia ze swojego wyglądu i kompleksów, które utrudniają korzystanie w pełni z urlopu na plaży.
Medycyna estetyczna proponuje skuteczne rozwiązania dla tego nieestetycznego problemu. Warto jednak wiedzieć, skąd bierze się cellulit, aby wiedzieć z czym walczymy.
“Pomarańczowa skórka” w praktyce
Cellulit to nic innego, jak nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą. Jest zaburzeniem, które prowadzi do zmiany wyglądu skóry, staje się ona pofałdowana, nierówna, z licznymi zagłębieniami. Najczęściej występuje na udach, biodrach i pośladkach, ale u części osób pojawia się też na kolanach, ramionach i piersiach.
Wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu:
- cellulit wodny (twardy) – występuje u osób, które utrzymują masę ciała na stałym poziomie, ale w ich tkankach z różnych przyczyn gromadzi się woda;
- cellulit tłuszczowy (miękki) – jego przyczyną jest nadmiar komórek tłuszczowych, występuje głównie u osób, które są mało aktywne fizycznie lub w ostatnim czasie sporo straciły lub przybrały na wadze
Jak powstaje cellulit?
Przez wiele lat uważano, że cellulit powstaje przez stan zapalny tkanki podskórnej. Badania wykazały jednak, że za charakterystyczny wygląd skóry odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe. Błędne jest także stwierdzenie, że skórka pomarańczowa jest efektem nadmiaru tkanki tłuszczowej – trzeba podkreślić, że z problemem tym zmagają się również szczupłe osoby.
Skóra człowieka składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W drugiej z nich obecne są włókna kolagenowe, które nadają jej sprężystości i elastyczności. Natomiast w tkance podskórnej gromadzą się komórki tłuszczowe, których niekiedy jest za dużo, zbijają się one w grudki lub gromadzą się wokół nich woda i toksyny. Wówczas dochodzi do uszkodzenia kolagenu, przez który przebijają się guzki, tworząc na skórze charakterystyczne nierówności.
Na powstawanie cellulitu ma wpływ wiele czynników:
- nadmiar masy ciała,
- zmiany w układzie hormonalnym,
- zaburzenia krążenia,
- niewłaściwa dieta (nadmierne spożycie tłuszczów i węglowodanów),
- siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
- stres (nadmiar kortyzolu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej),
- palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu,
- przyjmowanie niektórych leków.
Kobiecy problem?
Cellulit dotyczy aż 85-98% pań. Dlatego może się wydawać, że jest to wyłącznie kobiecy problem – proponowano nawet nadać mu nazwę “lipodystrofia typu kobiecego”. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, u mężczyzn występuje on niezwykle rzadko, ale nie oznacza to, że na męskiej skórze nie zobaczymy go w ogóle.
Powodem, dla którego cellulit występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn jest mniejsza zawartość tłuszczu w organizmie, a także inna budowa tkanki podskórnej. Komórki tłuszczowe u panów układają się pod skosem, zaś u kobiet poziomo. Z tego powodu powstają nierówności wpasowują się u nich w tkankę łączną i są niewidoczne na skórze.
Jak się pozbyć cellulitu?
Cellulit jest uznawany za jedną z najczęstszych przyczyn niezadowolenia ze swojego wyglądu. Na szczęście medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby na zlikwidowanie niechcianej skórki pomarańczowej.
Alidya to certyfikowany preparat wykorzystywany do leczenia i profilaktyki cellulitu. To znakomity środek wyłapujący szkodliwe jony żelaza i rozpuszczający toksyny zmagazynowane w tkankach przywracając prawidłowe właściwości błon komórkowych.
Karboksyterapia – mezoterapia igłowa dwutlenkiem wegla, to zabieg który znajduje zastosowanie w niezwykle szerokiej gamie wskazań – od skutecznego stymulowania procesów odmładzających i odświeżających skórę, poprzez leczenie rozstępów, cellulitu i blizn, aż po leczenie łysienia czy zaburzeń krążenia.
HIFU to innowacyjny zabieg przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy i ciała, który daje rezultaty porównywalne jedynie z efektami jakie zapewnia chirurgia plastyczna.
Polega on na koncentracji energii ultradźwiękowej w wybranych miejscach i na wcześniej ustalonej głębokości, co skutkuje wyraźnym liftingiem, jak również znaczącym ujędrnieniem skóry.
Le Shape to zabieg nieinwazyjnej lipolizy, którego celem jest zniszczenie komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – uzyskanie efektu odchudzenia obszaru poddanego zabiegowi. Niszczenie komórek tłuszczowych zachodzi w procesie podgrzania ich laserem do temperatury 42-47 stopni C.
Nie wiesz, który zabieg będzie dla Ciebie najlepszy? Skorzystaj z konsultacji i zapomnij o defektach swojej sylwetki.